Expedice Banát 2014
23. červen – 4. červenec 2014 – naši žáci a učitelé se již potřetí vypravili s Naturou Opava na expedici. Předcházející expedice se týkaly Řecka a Makedonie. Tato expedice směřovala do Rumunska a Maďarska.

V Rumunsku byla první zastávka v městě Temešvár – jak jsme se později dozvěděli jedno z nejbohatších měst v Rumunsku. Navštívili jsme zde několik kostelů, ale co se týče samotného města je v rekonstrukci, takže velká náměstí a muzea byla ve výstavbě.

Protože se nám mělo za dva dny zhoršit počasí,rozhodli jsem se nejprve uskutečnit túru v kaňonu řeky Nervy. Expedice byla přírodovědná a naši odborníci z Natury nás postupně seznamovali:

botanika: solidágem, svízelem siřišťovým, paprskou velkokvětou, locikou, rozchodníkem, kamejkou, čilimníkem …

zoologie: kozlíčkem, střevlíkem obrovským, tesaříkem alpským, zlatohlávkem, ještěrkami, užovkami, zmiji růžkatou – takže plni dojmů a pojmů jsem za lijavce dorazili do vesnice Sopotu Nou, kde jsme přenocovali.

Další dny obsahovaly návštěvy českých vesnic v Banátu. Navštívili jsme tři české vesnice Svatou Helenu, Gernik a Eibenthál. V těchto vesnicích, které vznikaly od roku 1823 jsme mohli česky pohovořit s místními, zazpívat a dokonce platit českými korunami. Expedici jsem rozšířili o speologii a navštívili a prozkoumali jsme jeskyně Ponicovou, Vranec, Tureckou díru.

Rumunskou část expedice jsem ukončili v lázeňském městě Baile Herculáne, kde jsem prošli lázeňkou kolonádou, která má zlaté časy za sebou, a využili jsme zdejší léčebné termální koupele.

V noci následoval přejezd do Maďarského města Segeď. Nešlo si nevšimnout rozdílu mezi Rumunskem a Maďarskem. Netýkalo se to jen měny Leu versus Forint, ale také vyššího životního stylu a standartu. Po relaxačním pobytu v městě Segeď, jsme se opět vydali do přírody objevovat maďarskou pustu.

Dojeli jsme do národního parku Kiskunság ve středním Maďarsku, kde jsme postavili na dva dny naši stanovou základnu. Naši odborníci stihli do večera posbírat a pochytat namátkou: pásovku, kudlanku, saranče, kobylku ságu, kavyl, máčku, škardu smrdutou atd. Co je to? Jak to vypadá? Tyto živočichy a rostliny můžete vidět a dozvědět se o nich v říjnu na besedě v aule, která bude věnována této expedici.

Po pobytu v pustě jsem odjeli na celodenní prohlídku maďarské metoropole Budapešti. A pak následovala cesta Budapešť – Opava, Purkyňova 12.

Na expedici se všem bez výjimky moc líbilo a za průvodcovství bych chtěl ještě jednou poděkovat opavské Natuře, s kterou jsem se rozhodli uspořádat další expedici né za rok, ale ještě v letošním roce na podzim. Bude to přírodovědná a historická expedice do Toskánska, kde se zmíním jen o dvou městech – Florencie a Siena. Alo to už je další expediční kapitola.

Mgr. M. Valeček

NATURA OPAVA – Výsledky expedice Banát 2014 – zde.

Natura_

 


ZPĚT NA PROJEKTY