AGROPUZZLE III.EU NEZODPOVÍDÁ ZA OBSAH WEBU

Podpořen EU v rámci programu Erasmus+ KA2 in VET
Reg.nr. projektu: 2016-1-CZ01-KA202-023864
Budget: celkový – 121.820.00 eur, pro MSŠZe a VOŠ Opava – 25.225.00 eur
Koordinátor :   MSŠZe a VOŠ Opava,p.o.  CZ

Partneři:
Izba Rolnicza w Opolu – PL
RU.DE – Rural Development Agency – PT
UNIVERSITATEA DE STIINTE AGRONOMICE SI MEDICINA VETERINARA DIN BUCURESTI – RO
UNIVERSITY OF RUSE ANGEL KANCHEV – BG
Natura Opava – Czech Republic – CZ
Asociación Escuela de Negocios del Pirineo – ES


Popis projektu:
Projekt Agropuzzle3 je pokračováním dvou předchozích úspěšných projektů v oboru farmaření. Tento projekt je zaměřen na malé rodinné farmy s příběhem a umožňuje porovnání s velkým podnikem napříč obory rozvoj venkova, agropodnikání, management zemědělství a environmentální vzdělávání. Cílem projektu je výměna zkušeností, navýšení praktických dovedností v oboru, profesní rozvoj a růst účastníků, kteří navštíví a společně budou pracovat ve vybraných místech lokálních farem –  ukázkách dobré praxe v oboru všech 6 zemí a následně tyto informace/ zkušenosti předají místní komunitě prostřednictvím časopisu, který bude hlavním výstupem projektu.

Projekt je zaměřen na podporu zemědělství, které vnímáme jako zanedbávanou oblast, přestože zajišťuje primární potřeby nás všech. Snažíme se předat dalším generacím, jak dělat řemeslo s láskou a kvalitně a jak ho předat dalším generacím v dobrém stavu. Je příležitostí naučit se novým trendům a inovacím v rámci Evropské unie a porovnat je s vlastní zkušeností farmáře. Jde nám o rozvíjení venkovských komunit, o rozvoj regionů partnerských organizací a v neposlední řadě také o síťování  a evropskou spolupráci.

Součástí projektu jsou kromě mezinárodních mobilit také místní aktivity organizací z ČR a PL zaměřené na doplňkové farmářské činnosti v období vánoc a velikonoc.


Harmonogram mobilit:
12/2016               local activity – christmas workshop         25.-26.11.2016
02/2017               mobility CZ                                                   19.-24.02.2017
03/2017               local activity – easter workshop
09/2017               mobility ES
12/2018               local activity – christmas workshop
03/2018               mobility PT
03/2018               local activity – easter workshop
04/2018               mobility BG
06/2018               mobility RO

 

MOBILITA ČESKO  – popis navštívených farem, Marek Fešar, 4. A – zde.    

Opavský přírodovědný zpravodaj – leden 2017,  ke stažení – zde.

MOBILITA PORTUGALSKO – PROJEKT AGROPUZZLE 3. – PROGRAM ERASMUS+ KA2 IN VET

11. – 18. 3. 2018 se 5 zástupců naší školy zúčastnilo 3. mezinárodního setkání v portugalské Covilze, hostitelskou organizací byla Agentura pro rozvoj venkova RU.DE. Zahraniční stáž podpořila EU v rámci programu Erasmus+. Spolu s námi tam byli zástupci z BG, RO, PL, ES a také Natury Opava. V tomto projektu je naše škola koordinující organizací. Součástí programu byly exkurze do zemědělských farem, kooperativ, agroturistických center, které jsou příkladem dobré praxe Portugalska. Cestou zpět jsme si prohlédli také Lisabon.
Mgr. Radmila Šrajerová

Mobility PT – popis navštívených farem, Bára Dostálová, 1. L, Petra Nedvídková, 2. L – zde.  Popis navštívených farem od Kamila Kramného – včelař, zástupce Natura Opava – zde.
Portugalsko – Bára Dostálová – zde, Program mobility – zde.  Prezentace, J. Vlček –  zde.

MOBILITA BULHARSKO – PROJEKT AGROPUZZLE 3. – PROGRAM ERASMUS+

Setkání  v bulharské partnerské univerzitě proběhlo ve dnech 21. – 29. dubna 2018. Za zemědělku se zúčastnilo 6 osob. Zemědělská univerzita v Ruse pro nás připravila bohatý program zaměřený především na ukázky dobré praxe v oboru živočišné výroby – chov skotu, ovcí, koz, buvolů, včel, výzkumný chovatelský ústav v oblasti Troyan. Prohlédli jsme si také univerzitu a ovocné školky. Další a poslední projektové setkání proběhne koncem května v Rumunsku, v Bukurešti a  následně v Transylvánii.

Více fotografií – zde.
Popisy mobility od studentů ke stažení:  M. Rakowski – zde, M. Zdrálek – zde, T. Benešová a M. Tvarůžková – zde,
Program mobility – zde.

MOBILITA RUMUNSKO  – PROJEKT AGROPUZZLE 3. – PROGRAM ERASMUS+

Více fotografií – zde.
Program mobility – zde,
Popisy mobility od studentů ke stažení: M. Vícha – zde, V. Kozelková – zde, T. Królová, O. Ihn – zde.

Rumunsko, země dokonalých protikladů

Přesně tam jsme se vypravili s MSŠZe a VOŠ Opava v rámci projektu: Erasmus+, Agropuzzle 3. Studenti zemědělky, Veronika Kozelková a Martin Vícha z prvního ročníku a Tereza Królová a Ondřej Ihn z třetího ročníku přírodovědného lycea, byli vybráni v rámci skvělého prospěchu a výsledků zeměpisné olympiády, doprovodili nás 2 pedagogové. Cesta byla dlouhá, a tak jsme měli zastávku i v maďarském Szegedi, kde jsme si odpočinuli a  navštívili místní aquapark. A co jsme vůbec v Rumunsku viděli a co jsme si z toho odnesli? Navštívili jsme například hrad Bran, také známý jako Drákulův hrad, nebo Rašnovskou citadelu, kam nás vzal rašnovský magistrát. Díky projektu jsme měli možnost nahlédnout do místního zemědělství. Viděli jsme farmy různého odvětví – od farem na zeleninu (Happy vegetables), borůvky (Merry berry) a jiné ovoce až po chov krůt, pstruhů nebo krav ať už na maso nebo na mléko. A že to bylo něco, dostávali jsme i ochutnávky a zároveň se dozvěděli mnoho rad ohledně pěstování rostlin. Také jsme se podívali do medvědí rezervace, kde zachraňují medvědy ze špatných podmínek. Naopak v městech Brasov a Rasnov jsme navštívili radnice a dozvěděli se různé zajímavosti přímo od zástupců těchto měst. Díky projektu jsme poznali mnoho skvělých lidí i z jiných států – Rumunska, Bulharska, Španělska nebo i z Polska. Týden strávený v cizině nám rozhodně dal mnoho zkušeností a hlavně zážitků, které nám už nikdo nevezme.
Veronika Kozelková, 1.ročník Přírodovědného lycea

Rumunská mobilita byla posledním setkáním projektu Agropuzzle 3., který koordinuje opavská zemědělka, je zaměřený na zemědělské podnikání, lokální produkci a malé rodinné farmy. Partneři jsou z ČR 2 (zemědělka a Natura Opava), Polska (Agrární komora Opole), Portugalska (RU.DE – Agentura pro rozvoj venkova v Covilze), Španělska (ESNEPI –  Agentura pro rozvoj venkova v Pyrenejích), Rumunska (Agronomická univerzita v Bukurešti) a Bulharska (Univerzita v Ruse). Mobility probíhaly v CZ, ES, PT, BG a RO. Projekt je dvouletý, začal v roce 2016 a nyní končí. Byla to pro nás vynikající příležitost vidět příklady dobré praxe v zemědělství a inspirovat se v naší práci díky programu Erasmus+. Není to naší jedinou aktivitou tohoto programu, čeká nás v červenci mezinárodní setkání nového partnerského včelařského projektu v Opavě a na podzim také již čtvrtá řecká stáž v olivovém háji v Preveze. Všichni se již na to těšíme.
Mgr. Radmila Šrajerová, guarantee of international exchanges

Hláska 09/2018

Elektronický časopis projektu
ke stažení:
Česko No 1 No 2
Španělsko No 3 No 4
Portugalsko No 5 No 6
Bulharsko No 7 No 8
Rumunsko No 9 No 10

 

ZPĚT NA PROJEKTY